W ostatnich kilkunastu latach, na całym świecie coraz popularniejszym naparem staje się yerba mate. Napój ten (z listków i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego) posiada bogaty skład i bardzo dobre właściwości: oczyszczające, wzmacniające i pobudzające. Skąd pochodzi yerba mate i jak należy zaparzać susz? O tym wszystkim poniżej.

Pochodzenie yerba mate

Yerba mate otrzymuje się z liści ostrokrzewu paragwajskiego, czyli wiecznie zielonego drzewa, które w stanie dzikim może osiągnąć nawet 15 metrów wysokości. Tego rodzaju ostrokrzew występuje wyłącznie na niewielkim obszarze: pomiędzy Oceanem Atlantyckim a rzeką Paraguay. Można więc znaleźć go na terenie:

  • Paragwaju,
  • Urugwaju,
  • Brazylii,
  • Argentyny.

Jest tam uprawiany, a później eksportowany na cały świat. Pierwotnie napar yerba mate znany był Indianom Guarani, który był dla nich remedium przeciwko zmęczeniu i łagodzeniu uczucia głodu. Do Europy dotarł w XVII wieku, dzięki hiszpańskim marynarzom i jezuickim misjonarzom, którzy rozpropagowali go jako alternatywę dla sprowadzanej z Azji herbaty.

Sposób przygotowania i podania yerba mate

Zgodnie z tradycją, yerba mate pija się w specjalnym naczynku, które wykonane jest z drewna, owocu tykwy bądź ceramiki. Nie oznacza to jednak, że naparu nie można przygotować w czymś innym. Może do tego posłużyć ceramiczny kubek, praska francuska, a nawet dzbanek.

Jedyne o czym trzeba pamiętać to, by podczas parzenia używać sitka, gdyż zostawiony w dzbanku susz sprawiałaby, że yerba mate byłaby coraz mocniejsza. Do wybranego naczynka wsypuje się susz, który powinien zająć 1/2 do nawet 3/4 objętości. Potem naczynie przykrywa się dłonią i kilka razy nim potrząsa w górę i w dół (najlepiej trzymać je wtedy w pozycji „do góry nogami”). Kolejnym krokiem jest pochylenie całości pod kątem 45° – by susz ułożył się po jednej stronie naczynia. Następnie yerba mate zalewa się wodą, ale co bardzo ważne – nie może być to wrzątek. Woda powinna mieć mniej więcej 70-80°C, co można sprawdzić np. termometrem do żywności. Kiedy się go nie ma innym rozwiązaniem jest odczekanie 10 min od jej ugotowania lub też połączenie wrzątku z wodą o temperaturze pokojowej, w proporcjach 2:1. Wodę wlewa się w wolną przestrzeń: pomiędzy suszem, a ścianką naczynia. Potem do całości wkłada się specjalną rurkę – z sitkiem na końcu (która nazywa się bomibilla: w to samo miejsce, gdzie wcześniej lana była woda. Tak przygotowany napar odstawia się na 2-3 minuty, a później jest on gotowy do picia (po dolaniu jeszcze niewielkiej ilości wody). Trzeba tutaj pamiętać, że bombillą nie wolno mieszać, bo może to spowodować zapychanie się rurki. Warto też wspomnieć, że tak przygotowany susz może być zalewany wielokrotnie (aż do wypłukania się smaku). Może to być mniej więcej 5-7 razy.

Yerba mate – jaki ma wpływ na zdrowie?

Picie tego naparu niesie wiele pozytywnych skutków dla ludzkiego organizmu. Po pierwsze, yerba mate ma właściwości pobudzające, do tego robi to w sposób bardziej zrównoważony niż kawa, która szybko podnosi ciśnienie i równie gwałtownie przestaje działać. Natomiast działanie yerba mate utrzymuje się nawet do 8 godzin, wzmagając chęć twórczego działania. Po drugie, picie tego naparu mającego bardzo duże ilości witamin z grupy B sprawia, że działa on jak naturalny antydepresant (skutecznie poprawiając nastrój). Jednocześnie zaś wspomaga on pracę nerek i skutecznie oczyszcza krew z toksyn, a także poprawia krążenie krwi. Co ważne, lepsze ukrwienie mózgu poprawia koncentrację, czyli pomaga skupić się na pracy: zarówno tej umysłowej, jak i fizycznej. Po trzecie, napój ten przyspiesza przemianę materii, a wzmagając aktywność białych ciałek krwi buduje odporność całego organizmu. Do tego jest on antybakteryjny i przeciwwirusowy.