Pies najlepszym towarzyszem do treningu, czyli zalety wspólnej aktywności
Aktywność z pupilem nie jest nowością. Coraz częściej można zobaczyć na ulicy osoby trenujące razem z psem. Warto się jednak do tego odpowiednio przygotować i zadbać o prawidłową komunikację ze zwierzakiem. Jakie zalety ma wspólny trening?
Trening z psem zamiast wizyty na siłowni? To możliwe!
Każdy właściciel psa, któremu zależy na dobrych relacjach z pupilem, próbuje jak najlepiej dbać o wspólnie spędzany czas, zachęcając zwierzaka do zabawy. Jednym ze sposobów na obustronną rozrywkę jest aktywność z psem. Mimo, że początek takiej przygody może być trudny, zdecydowanie opłaca się pracować nad wzajemną komunikacją. Jasne komendy oraz regularna praktyka z psem może sprawić, że zamiast wychodzenia na siłownię znacznie bardziej zachęcającą aktywnością będzie trening z psem.
Najprostszym i najpopularniejszym rodzajem aktywności, który idealnie nadaje się jako zamiennik standardowych spacerów z psem, jest jogging. Bieganie ze zwierzakiem może przynieść o wiele więcej frajdy niż samotne pokonywanie kilometrów, przy okazji dając psiakowi upragnioną aktywność. Do takiego treningu należy się dobrze przygotować. Mimo, że biegać można niemal wszędzie, warto zadbać o akcesoria, które nie tylko ułatwią wspólne ćwiczenia, ale także zapewnią bezpieczeństwo dla siebie i innych. Smycz do biegania z psem to podstawa efektywnego treningu, który nie będzie udręką dla obu stron. Klasyczna smycz jest niewygodna zarówno dla psa, jak i właściciela – uwiera, powoduje nieprzyjemne szarpnięcia, które mogą wywołać kontuzje, a także jest zbyt krótka i wykonana z mniej odpornych na uszkodzenia materiałów. Inwestycja w smycz dostosowaną do biegania pozwala korzystać z treningu w stu procentach. Profesjonalne pasy lub smycze wyróżniają się długą taśmą, amortyzacją, a także elementami odblaskowymi, które zapewniają bezpieczeństwo wieczorami lub w pochmurne dni.
Nie tylko dbanie o kondycję, czyli wychowywanie psa
Aktywność z psem to sposób na budowanie z nim dobrych relacji oraz unikanie niepożądanych reakcji pupila. Oprócz oczywistych zalet, które przynoszą wspólne ćwiczenia (np. rozrywka, dbanie o kondycję itp.), trening z psem to także komfort na co dzień – zarówno dla właściciela, jak i zwierzaka. Dzięki jasnym zasadom i prostym komunikatom pies dokładnie wie, co mu wolno, a czego nie. Zdaje sobie również sprawę z tego, jak zachowywać się w konkretnych sytuacjach. Nie czuje się zagubiony i zdezorientowany – a to wpływa również na spokój właściciela, który nie musi bać się agresywnych lub nietypowych zachowań pupila np. w kontakcie z innymi zwierzakami lub obcymi ludźmi. Trenowanie z psem pozwala mu oswoić się z komendami i odpowiednio na nie reagować, a także nie sprawiać problemów, gdy zostaje sam w mieszkaniu.
Wielość plusów, które oferuje aktywność z psem, sprawia, że praktykuje ją coraz więcej osób. Kondycja, dobre relacje i zabawa – chyba nie ma lepszej formy spędzania wolnego czasu.