Nauka języka angielskiego wydaje się być trudna, gdy tylko spojrzy się na mnogość stosowanych czasów. Znaczenie ma oczywiście poznanie teorii, ale kluczowe staje się umiejętne zastosowanie jej w praktyce. Nie wystarczy znać tysięcy słów. Trzeba zacząć rozmawiać, szlifować język. Wymowa i gramatyka mogą na początku sprawiać sporo trudności, dlatego warto otaczać się językiem ze wszystkich stron, rozmawiać z native speakerami.

Jakie trudności występują podczas nauki języka angielskiego?

Dla osób rozpoczynających naukę języka angielskiego sporym wyzwaniem może być oczywiście wymowa. Ma to miejsce przede wszystkim na początku, gdy nie zna się jej jeszcze podstaw. Wszystko jest zupełnie nowe, odmienne od ojczystego języka. Właściwa wymowa staje się kluczowa, wobec tego trudno o bycie zrozumianym przez innych. Niestety w języku angielskim na próżno liczyć na spójność zasad dotyczących artykulacji. Mnogość dialektów wszystko utrudnia. Nic więc dziwnego, że występują rozmaite problemy podczas konwersacji z native speakerami. Nie brakuje elementów, których nie ma nawet w języku polskim.

Problemy z gramatyką potrafią być mocno zniechęcające dla osób, które uczą się języka angielskiego. Trzeba liczyć się z rozmaitymi konstrukcjami z czasownikiem modalnym., czterema aspektami, pięcioma trybami. Poznanie wszystkich zasad, ich rozumienie i prawidłowe stosowanie w praktyce stanowi spore wyzwanie. Kolejnym problemem staje się obszerne słownictwo i wieloznaczność. Słowa mają różne znaczenie, w zależności od kontekstu. Wystarczy zmiana przyimka, aby wyrazić coś zupełnie innego. Wszystkiego można oczywiście nauczyć się we własnym zakresie, ale w celu zaoszczędzenia czasu i ułatwienia sobie nauki warto wybrać profesjonalny kurs w dobrej szkole językowej.

Jakie są skuteczne metody nauki języka angielskiego?

Bardzo ważne w przypadku nauki języka angielskiego jest to, aby mieć z nim jak na największy kontakt. Otaczanie się nim z każdej strony będzie świetnym rozwiązaniem. Pozwoli to w pewnym stopniu poczuć się jak podczas życia za granicą. Bardzo ważne jest zaangażowanie wszystkich zmysłów. Należy czytać po angielsku, pisać w tym języku, mówić i nawet myśleć. Intensywny kontakt z nim bardzo ułatwia zapamiętywanie słownictwa, przyswojenie struktur gramatycznych. Świetnie sprawdza się oglądanie filmów po angielsku, słuchanie radia i podcastów w angielskiej wersji. Wspaniałą opcją będzie wykorzystywanie każdej okazji do tego, aby porozmawiać po angielsku. Nawet czytanie na głos ma znaczenie. Można również zapisać się na kurs językowy online, wykorzystać rozmaite aplikacje mobilne do nauki języka angielskiego.

Jeśli ktoś chce się nauczyć języka obcego, to musi być systematyczny. Codzienna nauka to podstawa. Istotne jest zdobywanie nowej wiedzy, kluczowe staje się również powtarzanie poznanego materiału. Wszystko po to, aby sobie utrwalić słownictwo. Każdy ma nieco inny styl uczenia się, w zależności od tego, czy jest wzrokowcem, słuchowcem, kinestetykiem. Znaczenie ma również ciągłe podnoszenie poziomu znajomości języka angielskiego, stawianie sobie kolejnych wyzwań do pokonania. Niezwykle pomocne są fiszki, które ułatwiają utrwalanie słownictwa. Język angielski w codziennych sytuacjach to świetne rozwiązanie. Można także spróbować z rysunkami, które obrazują znaczenie nowych słów. Rewelacja nie sprawdzają się zajęcia przez Skype’a prowadzone przez native speakera. Nie wystarczy nauczenie się nowego słowa. Kluczowe będzie tworzenie z nim zdań, krótkich wypowiedzi, opowiadań.